Sözen Mobilya

Kalite İnsana Verilen Değerdir.
Kalite İnsana Verilen Değerdir.

Telefon

0555 105 05 29

Işıklandırma

Pencereleri geniş olan, önü açık ve doğu, güney ve batı yönlerinden birine ya da birkaçına bakan evler gün içerisinde gün ışığını daha çok almaktadır.

Işığın varlığı insanlara güven duygusu aşılamaktadır.

Gün batıp akşam olduğunda güvenlik hissiyatının devamı, kolayca çalışabileceğiniz veya dinlenebileceğiniz, samimi bir alan yaratmak için farklı aydınlatmalara ihtiyaç duyarız.

Tavan lambaları veya spotlar ile genel aydınlatma, masa lambaları veya abajurlar ile yerel aydınlatma (görev aydınlatması) ve LED şeritler, vitrinlerde kullanılan spotlar ile de dekoratif (vurgulu) aydınlatma yapabilirsiniz. Yerel ve dekoratif aydınlatma öğelerini de kullanarak bir ışık kompozisyonu oluşturabilirsiniz.

Gölgelerden yararlanın.

Aydınlatmanızı kurarken karartma teknolojisini de dahil edin. Dimmer denilen karartma teknolojisi sayesinde, özellikle tavan aydınlatmasını daha sık ayarlamak istediğiniz mutfağınızda veya oturma odanızda kullanabilirsiniz.

Karartıcıları kullanarak gölgeler elde edip mekâna derinlik katabilirsiniz.  detay çalışmanız gereken durumlarda aydınlatmanın seviyesini artırabilir, Loş bir mekan yaratıp filmlerizi daha eğlenceli hale getirebilir. Ayrıca elektrikten tasarruf yapmanıza da imkanlar tanımaktadır.

Işığın Rengi ve Sıcaklığı

mobilyaların ve mekânın genel görünümünü de etkiler. Sıcak beyaz ışık, sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturmanıza yardımcı olurken, soğuk beyaz ışık daha dingin ve daha modern bir görünüm sunabilir. Renk sıcaklığı ve tonunu seçerken mekânın tarzına ve amacına dikkat edin.

Belirli bir plan dahilinde evinizi ve bölümlerini aydınlatın. Kullanacağınız aydınlatmalar birbirini tamamlar nitelikte kararlı olmalıdır.

Gömme Aydınlatma 

Gizli yapıda olan bir aydınlatmadır. Amaç sadece ışıktan faydalanmaktır. Mimari detaylara sahip değildir. Kendine özgü bir estetiği vardır. Estetik nedenlerden dolayı temiz ve canlı bir yapıya sahiptir. Temizlik ve canlılık hissi vererek modern mekanlar oluşturmada yardımcıdır. Alçak tavanlı evlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

İpuçları

Oturma odasında 

Rahatlık hissiyatını daha fazla aydınlatma kullanarak verebilirsiniz. Berjer, koltuk veya kanepe gibi mobilyaların yanında dekoratif lamba veya aydınlatmalara yer açın. Yüksek tavanlı mekanlarda genel aydınlatmanın yanı sıra duvar aydınlatmalarını da kullanarak mekânda devamlılık hissine yer verin.

Yemek odasında

En aydınlık alanın yemek masasının olmasına özen gösterin. Böylece, aydınlatma ile yemek masası misafirperver bir ev sahibine dönüşecek ve ailenin bir arada yemek yeyip sohbet etme isteğini açığa çıkaracaktır.

Ev girişlerinde

Duvar aydınlatmalarının yanı sıra tavanda gömmeli bir aydınlatma da kullanılabilir. Bir nevi sığınağınız olan evinizin girişindeki aydınlatmalardaki yapacağınız dönüşümler, evinize her girdiğinizde enerjinizin yükselmesini sağlayacaktır.

Mutfakta

Tavana uygulayacağınız çok sayıda aydınlatma, dolapların alt yada üst kısımlarına ekleyeceğiniz aydınlatma mutfakta geçireceğiniz zamanı daha eğlenceli hale getirecektir. Mutfakta sanki bir usta aşçı yemek pişiyormuşçasına keyif almanızı sağlayacaktır.

Yatak odasında

Genel aydınlatmaya ek olarak komidinlere uygulayacağınız dolaylı aydınlatma yumuşak ve rahatlatıcı bir etki oluşturacaktır.